|
Virovitica Online
Novosti - arhiv
Fotografija dana
Gospodarstvo
Crna kronika
Kultura
Sport
Zabava
Servisi
Gradski vodič
E-adresar
Web imenik
Mali oglasnik
Vrijeme
E-razglednice
Parlament
Zabava
Forum
Chat
Cyber zid
Bioritam
Knjiga gostiju
Vic dana
Vijesti
Svake godine u Slatini umire više od stotinu građana
Objavljeno: 13.11.2007


  
SLATINA - U 150 godina broj stanovnika u Slatini porastao je za gotovo devet puta, pa nije ni čudo što je gradsko groblje, na kojemu su prvi mrtvi pokopani prije više od 700 godina, postalo premalo. Lijevo i desno Slatina ima lijepo uređeno groblje s mrtvačnicom, na kojem s lijeve strane pokapaju sugrađane katoličke, a s desne pravoslavne vjere.

S koje je strane više mrtvih teško je reći, ali je sigurno da taj dio grada ima najviše "stanovnika". - Kad nam je počelo ponestajati grobnih mjesta, prije dvije godine otkupili smo više od hektara napuštenih voćnjaka i vinograda i proširili groblje.

Izradili smo katastar groblja, pa sada znamo da na slatinskom groblju imamo 3900 grobnih mjesta. Revizija Obavili smo i reviziju grobnih mjesta te utvrdili da će se petina grobnica, u koje je posljednji put netko pokopan prije 15 godina, moći ponovno koristiti. U Slatini se relativno puno umire jer godišnje imamo stotinjak sprovoda, pa moramo racionalno upravljati grobnim mjestima - kazao je Antun Srbić, direktor gradskog komunalnog poduzeća Komrad, koje skrbi o grobovima.

U Komradu očekuju da će rješavanjem problema sa zakupcima, koji ne plaćaju naknadu za korištenje grobnih mjesta za svoje mrtve, u skladu sa zakonskim propisima također doći do starih, ali slobodnih grobnica. - Možda baš svi građani neće imati priliku svoje mrtve pokopati u novim grobnicama, nego će to morati činiti na starome dijelu groblja, ali veće probleme oko sprovoda ne očekujemo barem u idućih desetak godina - ustvrdio je Srbić.

Dragutin Šantoši
Komentari čitatelja  (do sada: 0)
Broj otvaranja članka: 45
verzija za printer / print it

» Vijesti iz zemlje
 
» Vezane vijesti