|
|
 |
 |
| Vijesti |
Mladi Virovitice nemaju sadržaj za kvalitetno korištenje slobodnog vremena
Objavljeno: 10.11.2007
U Gradskoj knjižnici i čitaonici Virovitica sinoć je održana javna tribina na temu 'Slobodno vrijeme i problem zloupotrebe sredstava ovisnosti među djecom i mladima', organizirana povodom Međunarodnog mjeseca protiv zloupotreba droga koji se obilježava od 15. studenoga do 15. prosinca.
Tribinu su organizirali Centar za sprječavanje i suzbijanje ovisnosti Zavoda za javno zdravstvo Sveti Rok, Povjerenstvo za suzbijanje ovisnosti Virovitičko-podravske županije, Služba za društvene djelatnosti Ureda državne uprave Virovitičko-podravske županije i Obiteljski centar Virovitičko-podravske županije.
Uvodno izlaganje županijske koordinatorice školskih preventivnih programa Vesne Šerepac uvelo je nazočne u definiciju slobodnog vremena koje bi trebalo biti vrijeme aktivnog odmora, razonode, socijalizacije i stvaralačkog potvrđivanja. Ako nije dobro organizirano mladi sami najčešće pronalaze sadržaje, a to su odlasci u kafiće i ulice gdje se susreću s cigaretama, alkoholom i drugim sredstvima ovisnosti.
 Siniša Brlas, snimio: M.Sudar
|
To je potvrdila i anketa koju je prije deset godina i proveo Siniša Brlas, voditelj Centra za sprječavanje ovisnosti, i usporedio rezultate s najnovijim anketama provedenim među učenicima osnovnih i srednjih škola ove godine. Rezultati su gotovo jednaki. Mladi jednako provode slobodno vrijeme jer kako navode nemaju ni prostor, ni sadržaj kojima bi korisnije ispunili slobodno vrijeme. Zbog toga se očekuje pomoć lokalne uprave, škole i udruga, ali prije svih obitelji kako bi se kvalitetno osmislio sadržaj za slobodno vrijeme mladih.
Pomoć je već sada stigla iz Obiteljskog centra Virovitičko-podravske županije, čija je djelatnica Iva Đurđević istaknula da se pedesetak mladih uključilo u njihov program volontera koji žele pomoći putem tutorskog centra pomažući mlađim učenicima u školskim zadacima i programima pomoći drugima.
Mladi u virovitičkoj FRAMA-i, istaknuo je fra. Siniša, imaju svoje programe i sadržaje ali su malobrojni. Mnogi ne znaju što im se u gradu nudi od kvalitetnih sadržaja. Prosvjetni djelatnici također vjeruju da se izvannastavnim programima može osmisliti slobodno vrijeme mladih.
 Fotografije: M. Sudar
|
Čula se riječ mladih koji su se požalili da nisu dovoljno informirani o događanjima u gradu i mogućnostima uključivanja u programe. Prijedlog siniše Brlasa je bio konkretan. Po uzoru na mlade slatine treba napraviti plakat na kojemu će se na planu Grada naznačiti točno gdje se nalaze udruge i društva koja uključuju nove članove.
Svi sudionici, iako malobrojni, vjeruju u suradnički odnos svih društvenih činilaca u kreiranju njihovih programa za korisno provođenje slobodnog vremena, jer samo će se tako djeca u osnovnoj školi, a posebno srednjoškolci, maknuti od svih negativnih utjecaja i negativnu energiju usmjeriti na društveno prihvatljivo ponašanje.
M.V.
|
|
|
|

|
|
| » Vijesti iz zemlje |
 |
|
|
| » Vezane vijesti |
 |
|
|
 |
|
|
|