www.virovitica-online.com

Ministar Čobanković otvorio novu pakirnicu i tvornicu tekućeg šećera



Ministar Čobanković otvara novu pakirnicu, snimio: I.Šemper

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva Petar Čobanković svečano je otvorio nova postrojenja za pakiranje i proizvodnju tekućeg šećera. Otvorenju novih pogona prisustvovali su i ministar financija Ivan Šuker, ministar unutarnjih poslova Ivica Kirin, župan Virovitičko-podravske županije Zvonimir Šimić i virovitički gradonačelnik Zvonko Kožnjak.

Ulaganja vrijedna oko 45 milijuna kuna obuhvaćaju postavljanje opreme za proizvodnju pasterizirane otopine šećera, nove pakirnice šećera i paletizatora te prilagođavanje objekta pakirnice i skladišta za izdavanje HACCP-certifikata.

Oprema za pakirnicu kupljena je od renomiranih proizvođača Bosch-Hesser i Krones. Pogoni za proizvodnju tekućeg šećera nabavljeni su u Švicarskoj i predstavljaju najmoderniju liniju za proizvodnju ove vrste šećera u Europi. Ukupna vrijednost nove opreme iznosi oko 20 milijuna kuna.

Na rekonstrukciji objekata i montaži opreme najvećim su dijelom radile hrvatske tvrtke, a vrijednost tih radova je oko 25 milijuna kuna.

«Nova pakirnica šećera i HACCP certifikacija omogućit će nam izvoz šećera u kilogramskim pakiranjima na tržište Europske unije, gdje postižu višu cijenu od velikih pakiranja, a značajno će se povećati i kapacitet pakiranja. S druge strane, zahvaljujući tvornici tekućeg šećera domaći proizvođači bezalkoholnih pića imat će alternativu dosadašnjem uvozu isoglukoznog sirupa, a plan nam je da već u listopadu ove godine počnemo s izvozom otopine šećera i u EU», izjavio je Damir Barić, predsjednik Uprave Viro tvornice šećera.


snimio: I.Šemper

Čobanković: Proizvodnja šećera u hrvatskoj ima svoju budućnost!

- Veličina investicije u ovoj godini, u visini od 45 milijuna kuna, dovoljno govori o značaju i važnosti ove proizvodnje i ove investicije kako za prostor grada Virovitice, Virovitičko-podravske županije ali i za prostor Republike Hrvatske. U pregovorima s EU, uspjeli smo utvrditi proizvodnu kvotu, te smo time zaštitili domaće tržište s određenim carinskim zaštitama. Reforma šećera u Europskoj uniji je u tijeku, a mi pratimo njen slijed. U konačnici mogu reći da se to pozitivno odrazilo na proizvodnju šećera u Hrvatskoj i što danas naši proizvođači šećera mogu veliki dio svoje proizvodnje plasirati na tržište što nažalost u nekim prošlim vremenima nije bilo moguće. Uvjeren sam da ova proizvodnja ima svoju budućnost i da će se uspješna suradnja između proizvođača i prerađivača biti nastavljena. Uvjeren sam da proizvođači mogu podići količinu šećera po jedinici površine, gdje Hrvatska nažalost još uvijek zaostaje. Zajedničkim radom između proizvođača šećerne repe i prerađivača šećera mogu se polučiti bolji rezultati. Interes Hrvatske za ovom granom proizvodnje je neupitna kao i potreba za poslovnim povezivanjem svih proizvođača šećera kako bi na jedan zajednički način nastupili na domaćim i inozemnim tržištima, te time zaštitili proizvodnju šećera, zaključio je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva Petar Čobanković



snimio: I.Šemper

Više fotografija>>>

30.08.2006